Kuriame švaresnę aplinką kartu

Nuo š. m. sausio 1 d. įsigaliojo draudimas maisto produktų prekybos centruose bei kitose prekybos vietose neatlygintinai dalyti plastikinius pirkinių maišelius, kurių sienelės storis yra nuo 15 iki 50 mikronų. Tai storesni maišeliai, dažniausiai su prekybos centro logotipu. Šis draudimas įvestas, atsižvelgus į Europos Sąjungos reikalavimus mažinti vienam gyventojui tenkantį sunaudojamą plastikinių pirkinių maišelių kiekį. Taip siekiama mažinti aplinkai daromą žalą, nes lengvieji plastikiniai pirkinių maišeliai sunkiai atskiriami nuo kitų atliekų, ir tik maža jų dalis patenka į perdirbimą, o atsidūrę gamtoje tokie plastikiniai gaminiai ilgai nesuyra. Šio plastiko skilimo procesas yra ilgai užtrunkantis, jis suskyla į mikroplastikus, kuris padaro žymiai didesnę žalą aplinkai, negu kiti plastikai. Nors aerobiškai skaidžių maišelių sudėtyje yra skilimą į mikrodaleles spartinančių priedų – toks plastikas, ilgesnį laiką veikiamas šilumos arba ultravioletinės šviesos, tampa trapus ir skyla. Nuo 2019 metų leista prekybininkams nemokamai dalinti tik labai plonus (plonesni kaip 15 mikronų) plastiko maišelius, būtinus higienos tikslais arba skirtus nefasuotiems maisto produktams.

Rėkyvos gyvenvietės bendruomenės nariai nutarė prisidėti prie atliekų mažinimo, todėl organizuojant kūrybines dirbtuves, jie pasisiūs patys ekologiškus, patogius, dailius, daugkartinio naudojimo maišelius maisto produktų parsinešimui iš prekybos centro bei kitų prekybos vietų į namus. Gavus finansavimą, perkami reikiami įrankiai, ekologiškos medžiagos maišelių pasiuvimui bei dekoravimui. Šiuo projektu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į aplinkos apsaugą, savo pavyzdžiu rodyti maisto produktams nenaudoti plastikinių maišelių, skatinti bendruomeniškumą.

Rankdarbių būrelio nuotrauka

Baigiantis projektui vyks dailiausių maišelių paroda. Pasiūti maišeliai atiteks vietos bendruomenės nariams, partneriams. Tvarkyti aplinką, šviesti gyventojus, rūšiuoti atliekas būtina pradėti nuo vietos bendruomenės narių.

Projekto vadovė Janina Karnišova

Projektą finansuoja: Šiaulių miesto savivaldybė Šiaulių savivaldybės herbas

Projektą remia: LPF ,,Maisto bankas“ Maisto banko logotipas