Projektas ,,Rėkyvos lydeka“

Rėkyvos gyvenvietės bendruomenės nariai, žvejai – mėgėjai kartu su Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento inspektoriais ilgą laiką nuo 2006 metų vykdė projektą ,,Rėkyvos lydeka”, kuomet Rėkyvos ežere lydekų neršto metu suaktyvėja brakonieriavimas ir neteisėtai žvejybai naudojami tinklai, duriamieji įrankiai, elektros srovė. Vaikščiodavome Rėkyvos ežero krantu, tikrindavome vandens kanalus, išeinačius iš Rėkyvos ežero, kur ir yra pagrindinės lydekų nerštavietės, kur dažniausiai aptinkami brakonierių užmesti tinklai. Plaukdami valtimi projekto dalyviai tikrindavo pakrantes aplink visą Rėkyvos ežerą.

Projekte dalyvaudavo Rėkyvos gyvenvietės bendruomenės nariai, žvejai mėgėjai, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento inspektoriai.

Projekto tikslai ir uždaviniai buvo:

  • Saugoti natūralią lydekų populiaciją.
  • Toliau stabdyti brakonieriavimą visose Rėkyvos ežero pakrantėse.
  • Populiarinti žvejybos kultūros augimą.

Projektas ,,Rėkyvos lydeka“ buvo nukreiptas ne tik į švietėjišką, bet ir į praktinę veiklą. Ankstyvą pavasarį, būdavo vaikštoma Rėkyvos ežero krantu, brendama į ledinį vandenį, tikrinami vandens kanalai, išeinantys iš Rėkyvos ežero, kur pagrindinės lydekų nerštavietės ir dažniausiai aptinkami brakonierių užmesti tinklai. Todėl projekto dalyviai apsirengdavo specialia, neperšlampama apranga. Projekto metu būdavo numatomi budėjimai, įtraukiant bendruomenės narius, žvejus, gamtosaugininkus, skelbimais būdavo informuojami vietos gyventojai apie daromą žalą gamtai, kuomet lydekų neršto metu gaudomos neršiančios lydekos ir apie projekto naudą. Gamtosaugininkai pritarė projektams ir mielai juose dalyvaudavo patys. Apžiūrint pakrantes, būdavo reikalingi prožektoriai, kurie šviestų 50 metrų spinduliu. Ties Bačiūnų gyvenviete, kur yra kanalai – pagrindinės lydekų nerštavietės ir dažniausiai užmetami tinklai sunku ir sudėtinga prieiti prie vandens.

Žiniasklaidos ir lankstinukų dėka projektas būdavo pristatomas visuomenei. Apie projektą buvo skelbiama skelbimų lentose bei tiesiogiai per bendruomenės renginius, įvairius susitikimus.

Bendruomenės pirmininkė – Nijolė Malakauskienė